Jiu-Jitsu – sztuka walki, którą warto bliżej poznać!

wpis w: Aktywność fizyczna | 0

Jiu-jitsu to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk walki bez lub z użyciem małej broni. Stosować ją można z powodzeniem zarówno w ataku, jak i obronie.

Jiu-jitsu, czyli sztuka ustępliwości, elastyczności i giętkości – bo tak w dosłownym przełożeniu należy tłumaczyć nazwę tej sztuki walki. Pierwsze zapiski o jujutsu datuje się na początek XVII wieku (okres Edo).

Jiu-jitsu, czyli podstawa Judo?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Jigoro Kano – ojciec Judo, tworząc tę sztukę walki bazował na technikach i zasadach Ju-jitsu.

Co ciekawe, niektóre słowniki definiują ju-jitsu i judo jako tę samą sztukę walki. I choć tłumaczenie dosłowne tych dwóch terminów jest takie same, to style te nieco się od siebie różnią.

Jiu-jitsu i jego odmiany

Wyróżnia się kilka odmian ju-jitsu. Oto one:

  • Brazylijskie jiu-jitsu
  • Combat
  • Goshin ryu Jiu Jitsu
  • Jukado
  • Kempo Tai Jutsu
  • Shinyo Shinden-ryu yawara
  • Shizoko-Ryu Jiu-Jitsu
  • Jiu-Go ryu Jiu Jitsu

Różnią się one nie tylko technikami walki, ale także klasyfikacją uczniowską, strojem oraz tradycjami. W Japonii, kraju stojącym sztukami walki, istnieje wiele ośrodków z wielkimi tradycjami.

Jiu-jitsu – stosowane techniki

W tej sztuce walki stosuje się kilka technik, a konkretniej: duszenia, rzuty, dźwignie i bloki. Charakterystyczne są również uderzenia w czułe punkty ciała. Można wręcz powiedzieć, że technika ta ma na celu wykorzystanie minimalnych nakładów sił i uzyskania maksymalnych efektów. Celem Jiu-jitsu nie jest efektowna, a efektywna walka.

Jiu-jitsu – dla kogo?

Jiu-jitsu to sztuka walki z wielkimi tradycjami. W Japonii do tej pory funkcjonuje wiele ośrodków i akademii, których historia sięga kilku wieków wstecz. To technika, która wpajana jest od maleńkości. Do szkół i klasztorów wysyła się kilku letnie dzieci.

W Polsce i Europie, Jiu-jitsu nie jest aż tak popularne, aczkolwiek ma wielu swoich zwolenników. W naszym kraju jest co najmniej kilkaset szkół i akademii, które specjalizują się w naukach tej sztuki walki.

Jiu-jitsu i MMA

Techniki walki Jiu-jitsu znajdują ogromne zastosowanie w walkach MMA. Wielu światowej klasy wojowników z powodzeniem stosuje różnego rodzaju formy duszeń, uderzeń, dźwigni i rzutów wywodzących się właśnie z jiu-jitsu.

Nauka jiu-jitsu niesie za sobą mnóstwo korzyści. To uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli nam pojąć zarówno atak, jak i obronę. Wyspecjalizowany trening mistrzowski może sprawić, że wojownik będzie kompleksowo przygotowany do walki. Nie musimy angażować innych stylów – walkę w MMA można oprzeć tylko i wyłącznie na Jujutsu.

Czy warto? Trening ju-jitsu: wady i zalety

Oczywiście, Ju-jitsu to sztuka walki o ogromnym potencjale. Jej wykorzystanie niesie za sobą mnóstwo korzyści. Ma jednak jedną wadę – ta sztuka walki cechuje się dosyć dużą urazowością. O kontuzję naprawdę nietrudno.

Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę ogromne możliwości jakie dają nam techniki jiu-jitsu – jak najbardziej warto. Trening tego typu może okazać się naprawdę efektywny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *