Judo – więcej, niż sztuka walki!

wpis w: Aktywność fizyczna | 0

Judo to kolejna sztuka walki, która wywodzi się z Japonii. Jej twórcą był profesor Jigoro Kano. Nie był silnym i dużym człowiekiem, dlatego też jego celem było stworzenie takiego stylu, który umożliwiałby realizację efektownych i efektywnych technik także tym, których warunki fizyczne nie były najlepsze.

Uznawany za Ojca Judo Jigaro Kano opracował między innymi takie techniki jak kata-guruma czy uki-goshi. Ponadto, udoskonalał także rozwiązania stosowane w innych sztukach walki.

Judo – system stopni uczniowskich i mistrzowskie
W judo wyróżnia się dwa stopnie: uczniowski – kyu oraz mistrzowski – dan. System ten stosowany jest także w innych sztukach walki (między innymi w znanym wszystkim karate).

Pełna systematyzacja stopni i kolorów pasów:

Biały pas6 kyu, rokyu
Żółty pas5 kyu, gokyu
Pomarańczowy pas4 kyu, yonkyu
Zielony pas3 kyu, sankyu
Niebieski pas2 kyu, nikyu
Brązowy pas1 kyu, ikkyu
Czarny pas1 dan, shodan
Czarny pas2 dan, nidan
Czarny pas3 dan, sandan
Czarny pas4 dan, yodan
Czarny pas5 dan, godan
Biało-czerwony pas6 dan, rokudan
Biało-czerwony pas7 dan, shichidan
Biało-czerwony pas8 dan, hachidan
Czerwony pas9 dan, kyudan
Czerwony pas10 dan, judan

 

Aby awansować na wyższy poziom należy posiadać odpowiednie doświadczenie (staż treningowy) oraz zdać egzamin (płatny). Warto przy tym zauważyć, że stopnie od 7 dan – mają tylko i wyłącznie charakter honorowy. Mogą zostać przyznane przed federacje kontynentalne.

Judo – coś więcej niż sztuka walki?

Judo to sztuka walki, której historia i korzenie sięgają XIX wieku. Wówczas to, traktowano judo jako swojego rodzaju pomysł filozoficzny na walkę. Ustalono również zasady, których judoka musi bezwzględnie przestrzegać. Oto one:

  1. Ćwiczyć, trenować i walczyć w taki sposób, aby zachodziła współpraca między ciałem i umysłem.
  2. Ju – ustępuj, kiedy jest to wskazane.
  3. Maksymalnie koncentruj się na efektach, przy czym zachowuj odpowiednią ilość sił.
  4. Doskonal samego siebie – bezustannie.
  5. Czyń dobro.

Powyższe wskazuje na to, że zastosowanie walki w „złych celach” jest niedopuszczalne. Dla Japończyków jest to szczególnie ważne, choć w Europie odchodzi się od filozofii walki i korzysta jedynie ze skutecznych technik.

Judo w MMA
Judo to sztuka walki, której elementy znajdują zastosowanie w MMA (mieszane sztuki walki). W ringu bardzo często zastosowanie znajdują następujące techniki:

  • Rzuty ręczne
  • Rzuty biodrowe
  • Techniki trzymań
  • Techniki duszeń
  • Rzuty poświęcenia

Techniki judo wykorzystywane są niezwykle często. Nierzadko, w ringu MMA stają typowi judocy, których walka bazuje tylko i wyłącznie na technikach judo.

Reasumując, judo to sztuka walki o ogromnym potencjale. Stanowi prawdziwą sztukę – w szczególności dla Japończyków, którzy utożsamiają się z Judo w takim samym stopniu jak z Karate.

Najwięcej klubów judo jest w krajach Azjatyckich, aczkolwiek w Europie cały czas rośnie liczba klubów i akademii. Zajęcia z tej dyscypliny coraz częściej przeprowadzane są w szkołach podstawowych. Ta sztuka walki pozwala wzmocnić mięśnie, nauczyć się samoobrony oraz zrozumieć własne ciało i umysł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *