Kreatyna – czy to najlepszy sposób na masę mięśniową?

wpis w: Uroda | 0

Kreatyna to naturalnie występująca w organizmie człowieka (około 120g u osoby ważącej 70kg) substancja, która odpowiedzialna jest za resyntezę ATP w mięśniach. Suplementacja preparatów kreatynowych przyczynia się do wzrostu siły, masy mięśniowej oraz poprawy wydolności. Mimo naprawdę silnego działania, kreatyna jest środkiem dozwolonym i nie jest traktowana jako doping.

Kreatyna na masę – jabłczan czy monohydrat?

Kreatyna występuje w kilku formach: monohydrat, jabłczan, azotan, chlorowodorek, ester etylowy i innych. Na półkach w sklepie z suplementami znajdziemy głównie dwie formy – jabłczan oraz monohydrat. Zarówno jabłczan oraz monohydrat kreatyny:

  • wspomagają wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej

  • przyczyniają się do wzrostu wydolności mięśni

  • zapewniają szybszą regenerację powysiłkową

Odpowiedź na pytanie: „jabłczan czy monohydrat?” jest trudna, gdyż obie formy posiadają swoje wady i zalety. Przede wszystkim różnica polega w szybkości uzyskiwanych efektów. Suplementując monohydrat znacznie szybciej można osiągnąć duże przyrosty. Wynika to z faktu, iż kreatyna w tej formie doprowadza do zatrzymywania wody w organizmie. Jabłczan kreatyny pozwala na uzyskanie lepszej jakościowo masy mięśniowej (mniejsza ilość cząsteczek wody), ma lepszą przyswajalność, ale za to działa znacznie wolniej.

Jaką kreatynę wybrać?

Na rynku suplementów można wyróżnić co najmniej kilka firm, które zasługują na szczególne uznanie. Wśród najpopularniejszych i najwyżej ocenianych producentów znajdują się: Olimp, Trec, Activlab oraz 7nutrition. Preparaty kreatynowe wyżej wymienionych firm są w opinii wielu najlepsze. Kreatyna kreatynie nierówna – dlaczego? Przede wszystkim różnice wynikają z formy kreatyny. Aktualne badania potwierdzają, że najlepszą przyswajalnością pochwalić się mogą preparaty korzystające z technologii Creapture – tj. Mikrorozdrobnionej kreatyny. Ponadto, równie ważne jest pozostały skład w suplementach kreatynowych. Im mniejsza ilość dodatkowych, tanich uzupełniaczy tym lepiej.

Inne odżywki na masę

Mówiąc o budowaniu masy i suplementach nie sposób nie wspomnieć o takich środkach jak: l-karnityna, l-glutamina czy aminokwasy BCAA. Dlatego też, jeśli chcemy aby nasza kuracja miała charakter kompleksowy, powinniśmy również zadbać o dostarczenie wyżej wymienionych środków. Oczywiście, wybór suplementów oraz ich dawkowanie zależne jest od kilku czynników:

  • naszej diety (niedoborów)

  • rodzaju aktywności fizycznej

  • intensywności i objętości treningowej

Czym kierować się wybierając odżywki na masę?

Udając się do sklepu dla sportowców z całą pewnością możemy liczyć na wiedzę sprzedawcy. Nie mniej jednak – nie zawsze usłyszymy prawdę. Otóż, prowizje od sprzedaży suplementów diety bywają różne, co sprawia, że istnieje ryzyko, iż rekomendowane nam środki nie będą najlepsze. Dlatego też, decydując się na wybór suplementów, warto najpierw zaznajomić się z opiniami innych użytkowników. W naszej ocenie – niezależne rekomendacje mają najwyższą wartość.

Ponadto, warto także sugerować się wywiadami i opiniami zawodowych kulturystów. Jednym z preparatów, które przez profesjonalistów oceniane są bardzo wysoko jest Mass Extreme – odżywka, której głównym składnikiem jest kwas fosfatydowy (https://silniejszy.pl/kwas-fosfatydowy-na-mase/).

Tomasz Kornalewski – multimedalista w kulturystyce klasycznej o Mass Extreme powiedział, że jest to absolutne TOP 1 jeśli chodzi o suplementy wspomagające budowanie masy mięśniowej. Jesteśmy pewni, że taka recenzja jest o wiele więcej warta, aniżeli opinia czy zdanie sprzedawcy w sklepie z suplementami.

Suplementy na masę – czy można stosować nieprzerwanie?

Co do tego, czy suplementacja może być stosowana non-stop – jest wiele wątpliwości. Z całą pewnością, najsilniejsze odżywki takie jak kreatyna (zarówno jabłczan, jak i monohydrat) powinny być suplementowane w cyklach 1:1 (4 tygodnie stosowania – 4 tygodnie przerwy). Wynika to z faktu, iż środki mogą powodować dyskomfort w nerkach i wątrobie. Natomiast gainery, odżywki białkowe czy boostery energetyczne można zażywać cały czas. Nie wykazują one bowiem żadnych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *