Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, leczenie i profilaktyka.

wpis w: Uroda | 0

Jednym z największych atutów urodowych kobiet są włosy. Nad pielęgnacją tego elementu potrafią spędzać mnóstwo czasu. Niestety, bardzo często Panie borykają się z różnego rodzaju defektami, takimi jak łupież, suchość, czy nadmierna łamliwość.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić defekt o najwyższej randze, a mianowicie – łysienie. Nadmierne wypadanie włosów to bolączka około 20% Pań w ciąży. Niektóre z nich potrafią zahamować proces już w zarodku, inne – borykają się z łysieniem przez długie lata.

Każdego dnia gubisz mnóstwo włosów

Codziennie wypadają włosy. Ich ilość w standardowym przypadku nie przekracza 100. Co jednak w momencie kiedy robi się ich zdecydowanie więcej? Nie panikuj. Nie każdy nadmiar włosów musi oznaczać chorobę skóry. W wielu przypadkach może być to wynik złej diety, czy doboru nieodpowiednich kosmetyków.

Aby zdiagnozować przyczynę problemu musisz skonsultować się z lekarzem – specjalistą. W zasadzie – im szybciej to zrobisz, tym lepiej. W końcu, zdecydowanie łatwiej zahamować proces wypadania włosów, niż odbudować ogniska wyłysień.

Typy łysienia, a wypadanie włosów u kobiet – przyczyny

Medycyna klasyfikuje wiele typów łysienia. Do najpopularniejszych zaliczamy: łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące oraz łysienie ogniskowe i rozlane.

W przypadku kobiet zwykle nie mamy do czynienia z chorobą, tylko nadmiernym wypadaniem włosów, wywołanym różnymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, a mianowicie:

  • nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi
  • nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i włosów
  • zmianami hormonalnymi
  • zażywanymi lekarstwami/przebytymi chorobami

Warto przy tym zauważyć, że zmiana trybu życia na zdrowszy nie przyniesie natychmiastowych rezultatów, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

Łysienie w ciąży

Nadmierne wypadanie włosów to defekt charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj zmiany hormonalne, które doprowadzają do osłabienia mieszków włosowych. Co więcej, bardzo często diagnozowane są także zaburzenia porostu. W konsekwencji tych defektów – włosy są znacznie rzadsze, przesuszone i kruche.

Łysienie w ciąży jest jednak defektem nad którym można w pełni zapanować. Wystarczy cały czas kontrolować kondycję naszych włosów i realizować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. O co warto zadbać?

Przede wszystkim, dużo uwagi należy poświęcić diecie (prawidłowym nawykom żywieniowym). Istotne jest to, aby jadłospis był zdrowy i pełnowartościowy. Co więcej, dietę warto uzupełnić suplementacją – biotyny i kompleksów witaminowo-mineralnych. (zalecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym)

Ponadto, bardzo ważne jest odżywianie włosów od zewnątrz. Prócz klasycznych odżywek do włosów, należy regularnie stosować maseczki wzmacniające, regenerujące i nawilżające. Systematycznie powinniśmy również olejować włosy, celem poprawy naturalnej ochrony włosa.

Sposoby na łysienie u kobiet

Skuteczne niewątpliwie są różnego rodzaju maseczki o charakterze odżywiającym i wzmacniającym, tj: maski drożdżowe, miodowe oraz płukanki z ziół i herbat.

Ponadto, efektywnym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych (wraz z zastosowaniem suplementacji), wzmożenie aktywności fizycznej, masaże skóry głowy (w celu pobudzenia krążenia) oraz zabiegi medycyny estetycznej.

W czasie ciąży – stosować należy tylko i wyłącznie preparaty w pełni naturalne, które nie zawierają szkodliwych składników.

Istnieje szereg różnych produktów na włosy dla kobiet. Najlepszym tego przykładem są tabletki Locerin, choć ich stosowanie (podobnie jak każdego innego suplementu) należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Wypadanie włosów w ciąży – czy można temu zapobiec?

I tak. I nie. Profilaktyka przeciwko wypadającym włosom jest możliwa i niezbyt absorbująca. Tak naprawdę polega na tym samym, co naturalne leczenie, tj. dieta, masaże skóry, odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przy czym – łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Wynika to z faktu, iż od razu hamujemy proces wypadania włosów. W przypadku, gdy już borykamy się z łysieniem musimy dodatkowo pobudzić mieszki włosowe do wzrostu.

Pamiętaj: stosowanie leków/suplementów/kosmetyków w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *